Ana içeriğe atla

İnfantil Dönemde Görülen Atopik DermatitAtopik dermatiti’in bilimsel tanımı şöyle: Atopik dermatit veya atopik ekzema, şiddetli kaşıntılı, bulaşıcı olmayan, kronik inflamatuvar bir deri hastalığıdır. İnfantil dönemde başlar, yarısından çoğu ilk 1 yaş içinde tamamı ilk 5 yaş içinde ortaya çıkar. Hastaların yarısı 2 yaş civarında tam olarak düzelir. ( Vikipedi, Özgür Ansiklopedi )

Neva doğduğunda değilse de doğduktan iki ay kadar sonra yüzünde kızarıklıklar olmaya başladı. Bazen de pütür pütür minik sivilcemsi şeyler oluşurdu yüzünde. Her gün yaptığımız rutin bakımın haricinde pek de önemsemedim bu durumu . Benim için çocuğumun yüzünün pürüzsüz olmaması pek sorun değildi. (Halen de öyle.) Fakat ailemiz ya da yakın arkadaşlarımızla bir araya geldiğimizde Neva’nın yüzündeki kızarıklık vs dikkat çekmeye başladı. Bize “Çocuğu hiç doktora götürdünüz mü?” gibi sorular sorulurdu. Ben hep nasılsa götürürüm, diyerek erteleme yoluna gittim. Yakın bir arkadaşım “Coresatin diye bir krem var hassas ciltler için” diye bir krem önerdi. O da aklımın bir köşesinde oldu hep ama hiç denemedik.

Sonunda bir vesile ile doktora gittiğimizde Neva’yı da cildiyeye götürdük. Doktor Neva’yı görür görmez “atopik dermatit” dedi. Coresatin ve Babe’nin birkaç ürününü önerdi. Babe’nin banyo ürünlerine henüz başlamadık. (Çünkü evdekiler de “Sebamed”in ürünleri doktor o da iyi dedi, ki ben evdeki bitmeden yenisini almam.)

Doktordan sonra bakımını daha düzenli yapmaya başladım. Elini yüzünü her yıkadığımda bebek yağı ile korudum. Coresatin’i dışarıya çıkarken ve banyodan sonra sürdüm. Neva bu arada 24 aylık olmuştu. Bilimsel tanımında 2 yaş civarı geçeceği yazıyordu zaten. Böylece atopik dermatit sorunumuz pek kalmadı.

Sonuç olarak atopik dermatit düzenli bakımı yapıldığı sürece biz annelerin çok telaşa kapılmaması gereken bir rahatsızlıktır. Hiçbirimiz birbirimizin aynısı değiliz, hiçbirimiz mükemmel değiliz. Cildi pürüzsüz olsun, saçları ipek, parmakları ince uzun olsun diye uğraşmak bence çocuğu mükemmel olmaya zorlamaktır. Bu da onu mutsuz eder. Takibini yapın ama onu mükemmelliğe zorlamayın.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çift ana dilli çocuk yetiştirmek mümkün mü?

Elbette ki mümkün? Nasıl mı? Çift dilli yada kültürler arası evlilik yapmış  ebeveynler iseniz çocuğunuz çift ana dilli olabilir. Örneğin siz İngilizce eşiniz Türkçe konuşuyorsa çocuğunuzun hem Türkçeye hem İngilizceye hakim olması muhtemeldir. Muhtemel diyorum çünkü dil gelişimine direnme diye de bir kavram var.
Peki  Türk anne ve Türk babadan doğan ve İngilizceyi okulda öğretildiği kadarıyla bilen bir ailenin- sen, ben, bizim oğlan - çocuğunun çift dilli olması, daha da özele indirgersek Türkçe ve İngilizceyi ana dili gibi konuşması mümkün mü? Dil gelişimi kişiye göre değişen  ve farklı değişkenleri bulunan bir gelişim alanı olduğundan bu soruya kesinlikle hayır denemese de zor demek daha doğru olur. Dil öğrenmenin en baskın etmenlerinden biri olarak “maruz kalma” ifadesini yüksek lisans derslerimden birinde hocamızdan dinlemiştim. O dönem hamile idim ve dinlediğim her şeyi kızımı düşünerek dinliyordum. Maruz kalmayı şöyle açıklayabiliriz: Bir kimse, bir dili öğrenmek için o dilin…

Uzundur geceler

Uzundur geceler. Uzun ve yalnızdır çoğu zaman. Eteklerini toplayarak gelir, ardında etekleri sürünür, püsküllenir. Bir ayin gibi süzülür ruhlar geceye. Elleri titrek ve gözleri nemli, uçuk bakışlı gözler toplaşır. Ve sen bilirsin sabaha daha çok vardır.
Her gece siyaha boyar atiyi. Maziyi ve atiyi alıp sallar ruhunda. Işıksız yanar parlar. Parlayan yerlerinde bir şilep sızar. Kan mı öz yaşı mı bu? Duyar mı kalpte yara gibi, vurdukça yayılır mı durdukça dağılır mı korkular. Yoksa geceler ve akşamüstleri ve  aralanmamış perdelerin ardında gelmeyen sabahlar mı yakar kandillerini ruhunun. Ölümün sınırında yaşamışsan ve kalbin ellerinde  bir ürkek kuş gibi kaldıysa, yalnız ve aç kalmış bir kuşun karanlıkta parlayan gözleri gibi halsiz solgunsan… Canının yandığını bilmesinler diye can yakmaya başlaysan, bilirsin uzundur gece.
Gözlerine birikir yaşlar. Ertesi gün iş vardır ve aslında ağlamamalısındır. Dik dur derdi annem. Kimseye zayıf yanını gösterme. Canın acıyorsa daha çok gül, gül ki sevin…

HOŞ GELDİN 30

Hoş geldin 30... Size bu yazıyı çok ciddi bir üslupla kaleme alacağım zira bir kadın için 30 yaşında olmak ciddi bir iştir. Her sözümü daha da önemle  dinleyin zira 30 yılın birikimi ile konuşacağım artık. Zaten hiç de sevmemiştim 29’u. O ne öyle yeni yaşını kabullenememiş kadın tribi gibi. 29 derken insan kendinden bile şüphe ediyor acaba 30 um da diyemiyor muyum diye😊 Ama 30 öyle mi bak sana yepyeni bi yaş OTUZZZ.  Yazıyla yazınca daha çok geldi. O ve u nun kalın fonetik etkisi ZZZZ nin  T nin tipsizliği Z nin baskıcı tutumu . sanki biz bilmiyoruz otuz işte.(neyse küçük harfle yazınca daha sevimli göründü) . Ben Halil kızı Tuba. Bir evin 4 kızının üçüncüsüyüm. Kendimi hep Elif Şafak romanlarındaki karakterlerin ruh dünyasına benzettim kah Havva oldum, kah Asya kah Gail. Bir yudum siyah süt oldum bazen bazen Şems gibi gizemli  bazen Havva’nın annesi bazen babası oldum. Bir sevgili, bir eş, bir anne oldum; bir öğretmen, abla, kardeş, gelin kız azcık akademisyen(hak ettiğimden değil bu …